C vitamini (askorbik asit) nedir?

C vitamini (askorbik asit) nedir?

C vitamini (askorbik asit – L-ascorbic asid) vücudumuzun bağ dokusunun sağlıklı gelişimi ve sürdürülmesi için gerekli olan bir vitamindir. Antioksidan özellikleri olan bu vitamin vücudumuzda üretilmez ve temin edilmesi yediğimiz yiyeceklere bağlıdır. Suda eriyen bir vitamindir. Yediğimiz yiyeceklerden aldığımız C vitamininin gerekli kısmı kullanıldıktan sonra fazla kalan kısım vücuttan böbrekler yolu ile atılır. C vitamini vücudumuzda depolanan bir vitamin değildir. Bu nedenle sürekli bir halde vücuda gıdalar yoluyla temini gerekmektedir.

C vitamini içeren besinler hangileridir?

C vitamini narenciye türleri (limon, lime, portakal, mandalina vb.), ananas, çilek ve kivi’de, biber türlerinde, maydanoz ve kara lahana gibi yeşilliklerde, kuşburnu meyvesinde bulunmaktadır. Tabi bunlar dışında birçok sebze ve meyvede de C vitamini bulunmaktadır.

Kısacası C vitamininin vücuda düzenli alımı için öğünlerimizde sebze ve meyveleri eksik etmemeliyiz.

Vitaminler hakkında diğer yazılar için buraya tıklayın.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim.Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!