Tremor (titreme) Nedir? Tremor Çeşitleri Nelerdir?

Tremor Nedir?

Tremor (titreme), birbirine zıt yönde hareket eden kasların istemsiz kasılmasına bağlı bir harekettir. Birçok farklı hastalıkta ve bazende herhangi bir hastalığa bağlı olmadan normal insanlarda da görülebilmektedir. Birkaç farklı şekilde ele alınır. Parkinson hastalığı, beyin damar tıkanıklıkları  , multipl skleroz , periferik nöropatiler gibi nörolojik hastalıklar,tiroid hormon bozuklukları gibi bazı endokrin hastalıklarda görülebilmektedir. Titremenin şiddeti stres, uykusuzluk, fazla miktarda çay-kahve tüketimi, sigara tüketimi, uykusuzluk ve bazı ilaçlar ile artabilmektedir.

İstirahat Tremoru:

Adından da anlaşılacağı gibi istirahat esnasında görülen titremedir. Farklı isimlerle anılabilir (statik tremor ya da parkinson tremoru). Parkinson Hastalığında görülmektedir. Sıklıkla ellerde olmaktadır. Para sayma hareketi şeklinde tarif edilmektedir. Eller dışında ayaklarda, dil, dudaklar ve çene de görülebilir.  Heyecanla titreme şiddetlenir. Parkinson tremoru kişinin yapacağı istemli hareketler esnasında bir süre için kaybolabilir. Parkinson hastalığını belirtileri içinde titreme sadece bir bulgudur. Diğer bulgularla beraber değerlendirmek gerekmektedir. (bkn.parkinson)

Re-emergent tremor:

Parkinson hastalarında istirahat halinden hareket ettirilip öne uzatılan uzuvda ki tremorun birkaç saniye durup, sonra aynı pozisyon devam ederken yeniden ortaya çıkmasına verilen isimdir.

İntansiyonel Tremor:

Yapılmak istenilen hareketin sonlarına doğru ortaya çıkan, kaba şekilde bir titremedir. Bazen kişinin başında ve gövdesinde de olabilir. Beyincikte seyreden hastalıklarda olmaktadır.

Esansiyel Tremor:

Başlıca ellerde titreme ile seyretmektedir. Belirli pozisyonlarda ortaya çıktığı için postural tremor ve hareketle ortaya çıktığından ötürü aksiyon tremoru olarakta isimlendirilmiştir. Genetik olarak seyredenlere familyal, yaşlılıkla ortaya çıkan durumlarda senil tremor olarak isimlendirilir. Gerginlik, korku, heyecan, egzersiz, yorgunluk ile belirgin olarak fark edilir. Alkol alımı sonrası bir miktar düzelme  hatta kaybolma esansiyel tremorda önemli bir belirleyicidir. Herhangi bir hastalığı olmayan bazı kişilerde de görülebilen formu fizyolojik titreme (tremor) olarak isimlendirilir. Esansiyel tremor parkinson hastalığında ki tremordan farklıdır. Fakat esansiyel tremoru olan insanlarda parkinson hastalığı görülme ihtimali normal insanlara oranla bir miktar fazladır.

Rubral Tremor:

Orta beyin tremoru ya da Holmes tremoru olarakta isimlendirilmektedir. Tek taraflı istirahat, intansiyonel ve postural tremorun özelliklerini gösteren genellikle orta beyin hasarı nedeniyle ortaya çıkan bir titreme tipidir. Beyin tümörleri, inme, demiyelizan hastalıklar nedenleri arasındadır.

Tremorun tedavisi :

Tremorun tedavisi tremorun çeşidine ve altta yatan nedene yönelik farklılıklar göstermektedir. Altta bir neden saptanan hastalara o hastalığa yönelik tedaviler uygulanır. Tremorun tedavisi temel olarak semptomatiktir. Esansiyel tremorda hastanın yaşam kalitesi bozulmuyorsa genellikle tedavi başlanmaz. Tedavi alması gereken hastalara aslen kalp ilacı olan beta blokör ilaçlar, bazı anti-epileptik ilaçlar, anksiyetenin eşlik ettiği durumlarda anksiyolitik bazı ilaçlar verilmektedir. Tabi tedavinin uzman bir hekim tarafından muayene sonrası başlanması uygun olacaktır.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!