Parkinson Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson hastalığı beyindeki spesifik bir takım sinir dokularının harabiyeti ile seyreden hastalıklar arasında Alzheimer hastalığından sonra 2. sık rastlanılan hastalıktır. Hastalığın başlangıç yaşı ortalama olarak 50’li yaşlardır. Fakat genç yaşlarda da görülebilmektedir.

Parkinson Hastalığının Nedenleri:

Bu hastalıkta beyinde dopamin adı verilen nörotransmiteri salgılayan bazı beyin bölgelerinde (Substantia Nigra pars compacta) harabiyet ve hücre kaybı sonucu oluşur. Bu harabiyet sonrasında yine bu beyin bölgelerinde ki hücrelerde bir takım proteinleri içeren cisimcikler (Lewy cisimciği) görülür. Hastalığın nedeni tam olarak anlaşılamamış olsa da genetik ve çevresel etkenlerin her ikisininde etkili olduğu görüşü genel olarak hakimdir. Parkinson da risk faktörleri arasında yaşlanma, yakın akrabalarda Parkinson varlığı, kişinin geçmişinde kafa travması olması, tarım ilaçlarına maruziyet sayılabilir.

Parkinson Hastalığı Belirtileri:

Parkinsonun ana belirtileri hareketlerde yavaşlama, kol ve bacak hareketlerinde katılık, sertlik hali, titreme ve kişinin denge sağlamasında bozukluklardır.  Belirtiler genellikle vücudun bir tarafından başlar. Bu belirtilerin hepsinin aynı anda oluşması gerekmemektedir.  Sıklıkla başlangıçta tek bir elde istirahat halinde titreme, ince beceri gerektiren hareketlerde zorlanma, tutukluk, yavaşlama şeklinde seyreder. Tek taraflı başlayan şikayetler zamanla diğer tarafa da yayılır. İstirahat tremoru (titremesi) çoğunlukla uzuvlarımızın uç bölgelerinde görülsede çenemde, dudaklar ve dilde de görülebilir.

Sinsi biçimde ilerleyen bu hastalıkta zamanla tüm hareketlerde ve yürümede yavaşlama oluşur. Kişi vücudu öne doğru eğik şekilde yürür.  Kişinin ince beceri gerektiren hareketler yetenekleri bozulduğu için yazıları bozulur, daha küçük yazmaya başlarlar. Düğme ilikleme gibi ince beceri ve parmak hareketi gerektiren işlemlerde beceriksizlik oluşur. Hareketlerde katılık,harekete başlamakta tutukluk olması dolayısı ile gece yatakta dönmeleri, oturdukları koltuktan kalkmaları güçleşir. Hastalarda donuk bir yüz ifadesi oluşur. Sırt, omuz , kol ve bacak ağrıları olabilir. Terlemenin artması görülebilir. Bununla beraber kabızlık ve koku almada kayıpta sık karşılaşılan problemlerdir.

Hastalarda uyku bozuklukları da görülebilmektedir. Canlı rüyalar görme ve bu rüyalar esnasında sıçramalar,konuşmalar görülebilir.

Hastalığın ilerlemesi ile birlikte unutkanlıkta gelişebilir.

Parkinson Hastalığı Tedavisi:

Parkinson hastalığının tedavisinde belirtileri azaltmaya yönelik yaklaşımlar sergilenmektedir. Hastalara eksilen dopamini düzenlemek amacı ile dopamini arttırmaya yönelik tedaviler uygulanır. Bu amaçla dopamin öncüleri, dopamin salgısını arttıran ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar oral olarak kullanılır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde uygun hasta gruplarına cilt altına yerleştirilen aparatlar vasıtası ile cilt altı enjeksiyon yoluyla ve ince barsaklara yerleştirilen aparat yolu ile direk barsaklara verilebilen bir takım ilaçlar bulunmaktadır.

Yine uygun görülen bazı hasta gruplarına yönelik cerrahi tedavide uygulanabilmektedir. Cerrahi tedavide belirlenen bazı beyin bölgelerin yüksek frekanslı ses dalgalarıyla yakılması veya bu bölgelere yerleştirilen elektrotlarla uygulanan yüksek frekanslı elektrik uyarıları ile (derin beyin stimülasyonu – beyin pili) bu bölgedeki anormal aktiviteli  hücrelerin etkisini azaltmaya yöneliktir.

Sigara kullanımı ve kahve içmenin parkinson hastalığını  gelişmesinde riski azalttığı görülmüş fakat mekanizması henüz bilinmemektedir.

Parkinson hastalığı genel olarak yavaş ilerleyici bir hastalıktır. Mevcut tedaviler ile hastaların yaşam kalitelerinde anlamlı düzelmeler olmuştur. Mevcut tedavilerle anlamlı düzelme saptanmayan hızlı ilerleme ile seyreden hastalarda parkinson artı sendromları olarak isimlendirilen hastalıklar düşünülebilir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

nörotransmiter : sinir hücrelerinin kendi aralarında ve diğer hücrelerle iletişimini sağlayan kimyasallar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!