Huzursuz Bacak Sendromu (HBS – Huzursuz Bacaklar Sendromu)

Huzursuz bacak sendromu yada huzursuz bacaklar sendromu (restless legs syndrome) genellikle bacaklarda karıncalanma, elektriklenme, gerginlik, uyuşma, batma, bazende tam olarak tarif edilemeyen bir rahatsızlık hissi şeklinde ortaya çıkan, sıklıkla akşam, gece saatlerinde, uykuya dalma öncesi gibi kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Görülme sıklığı yaş ile birlikte artar. Hastalar bu şikayetten kurtulmak için genellikle bacaklarını hareket ettirme, bazen kalkıp yürüme ihtiyacı hisseder. Bu da ek bir rahatsızlık hissi doğurur. HBS özellikle gebelikte, şeker hastalarında, romatoid artritte, beslenme yetersizliği sendromlarında, demir eksikliğinde, kronik böbrek yetmezliğinde, anti-depresan ilaç kullananlarda, periferik nöropati hastalarında görülür. Hastalık şikayetlerde artış ve azalışlar şeklinde seyreder.

HBS ‘de uykuda tekrarlayıcı baş parmak, ayak bileği, diz ve kalça hareketleri ile karakterize uykuda periyodik bacak hareketleri eşlik edebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi:

Tedavide öncelikle altta yatan bir neden saptanmışsa o neden öncelikle çözüme kavuşturulmalıdır. Altta yatan neden ortadan kaldırılınca şikayetler geçebilmektedir. Bunun dışında parkinson tedavisinde kullanılmakta olan dopamin düzeyini arttırmaya yarayan bazı ilaçlar HBS tedavisinde kullanılmaktadır. Daha az etkili olmakla beraber bazı epilepsi ilaçları ve opioid denen morfin benzeri bazı ağrı kesici ilaçlarda kullanılabilmektedir.

Ayrıca ilaçlar dışında bacaklara uygulanan gevşetici masaj uygulamaları, sıcak yada soğuk torba uygulamaları (kişiden kişiye değişebilmekte), düzenli egzersiz (ağır ve geç saatlerde yapılan egzersiz şikayetleri kötüleştirebilir!!!), ayrıca yatmadan önce yapılan yoga ve meditasyonda şikayetlerin azalmasına fayda gösterebilir. Bununla beraber sigara, alkol ve kafeinden de uzaklaşılması ek fayda sağlayabilir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!