Ketojenik diyet epilepsi hastalığında kullanılır mı?

Epilepsi hastalarında da uygulanan ketojenik diyet açlığın nöbetleri azaltıcı etkisinin fark edilmesi üzerine bu etkiyi taklit etmek üzere geliştirilmiş bir diyettir. Diyetin tam etki mekanizması bilinmesede nöronların besin olarak şeker yerine yağ yıkım ürünü olan keton cisimciklerini kullanması sonucu bir etki olduğu düşünülmektedir.

Bu diyette düşük karbonhidrat ve düşük protein içeriğine karşın yüksek yağ içeren bir diyettir.

Ketojenik diyet kimlere başlanır?

Bu diyet daha çok çocukluk çağında bazı dirençli epilepsilerde kullanılmaktadır. Çeşitli çalışmalarda epileptik nöbetlerde azalma , daha az bir kısmında ise tam nöbetsizlik görülmüştür.

Diyete nasıl başlanır?

Diyetin başlanacağı hasta grubu uzman nörolog tarafından hastanın değerlendirilmesi sonrası seçilip, hastanın ihtiyacına göre belirlenir uygun koşullarda başlanır.

Uygulama sonrası bazı sıkıntılar:

Hastaların büyük çoğunluğunda görülmese bu diyet uygulanan bazı hastalarda böbrek taşı,  mide ve sindirim sistemi problemleri, kanda yağ oranında yükselme, zihinsel değişiklikler, kemik yoğunluğunda azalma gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!