EEG (Elektroensefalografi) nedir ? Ne için kullanılır?

EEG (Elektroensefalografi)

EEG (Elektroensefalografi) beyinde ki sinir hücrelerinin(nöronların)
bir grubunun elektriksel aktivitesindeki dalgalanmaları saçlı deri üzerine yerleştirilen elektrotlar ile kaydedilmesi yöntemine dayanan bir tetkiktir. Bu tetkik özellikle epilepsi (sara) hastalığı tanı ve takibinde kullanılmakta olan en önemli yöntemdir. Bununla beraber beyin aktivitesinde bozukluklara yol açan bazı hastalıklarda (beyin enfeksiyonları,beyin iltihabı …. gibi ) yol gösterici nitelik taşımaktadır.

Elektroensefalografi Nasıl Uygulanır:


Normal bir uygulama yaklaşık yarım saat sürmektedir.Bu işlem esnasında herhangi bir ağrı duyulmaz ve uygulanan işlemin insan vücuduna bir zararı yoktur.
İşlem öncesinde saçların temiz olması testin doğru bir şekilde uygulanabilmesinde büyük önem taşır. Bu işlem öncesinde kişi tok olmalıdır. Nedeni ise açlıkta EEG’de bazı değişikliklerin görülme ihtimalidir. İşlem esnasında kişi sakin bir şekilde beklemeli ve işlemi uygulayan teknisyeninin verdiği komutları uygulamalıdır. ( gözlerin açıp kapatılması…,) Rutin işlemde kişinin hızlı solunumu ile epileptik odakları aktif hale geçirmek amacı ile hiperventilasyon (hızlı soluk alıp-verme) işlemi uygulanır. Bazı durumlarda kişiye hiperventilasyon uygulanmaz. (yeni geçirilmiş inme,bazı ciddi kalp ve akciğer hastalıkları, hastanın yeterli uyum sağlayabilecek durumda olmaması, vb…) Bunun dışında ışık uyarısı verilmesi de işlem esnasında aynı mantıkla uygulanır.


Bazı EEG (Elektroensefalografi) Çekim Yöntemleri:


Rutin uygulama yöntemi dışında Uyku EEG’si, VideoEEG, İnvaziv Video EEG gibi bu tetkikin farklı teknikleri bulunmaktadır. Örnek olarak Video EEG’de kişinin videosu ve EEG’si eş zamanlı olarak kaydedilmektedir. Bu şekilde nöbet tipi, yalancı nöbet ayrımı, psikolojik nöbetlerin ayrımı daha kolay yapılmaktadır. Ayrımın yapılması ile alınan tedavinin daha hedefe yönelik olması sağlanmaktadır. Ayrıca epilepsi cerrahisi düşünülen hastalarda epileptik odağın tayini için kullanılabilmektedir.

İnvazif Video EEG’ denilen yöntemde ise beyin dokusunun üzerine elektrotlar cerrahi işlem sonrası yerleştirilir. Bu işlemin cerrahi bir hadise olması dolayısı ile bir takım riskleri bulunmaktadır. (enfeksiyon, kanama..)

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!