Nöromiyelitis optika ( Devic hastalığı ) nedir?

Nöromiyelitis optika (NMO) Nedir?

Nöromiyelitis optika (NMO) diğer ismi ile devic hastalığı merkezi sinir sisteminin enflamatuar ve demiyelinizan karakterde bir hastalığıdır. İlk olarak 19. yüzyıl sonlarında anılmaya başlanan hastalık uzunca yıllar boyunca multipl skleroz hastalığının bir alt tipi olarak değerlendirilmiş. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalar sonucu farklı bir hastalık olarak ele alınmaya başlamış. Nadir görülen bir hastalık olan NMO omurilik ve göz sinirlerinin tutulması ile seyreder. Hastalık daha çok erişkinliğin başlarında ortaya çıksada daha küçüklerde ve yaşlılarda da görülebilmektedir. Genel olarak kadınlarda daha sık görülmektedir.

Nöromiyelitis optika (NMO) Belirtileri Nelerdir?

Ataklarla seyreden hastalık genellikle ani gelişen görme kaybı (renkli görmenin bozulması, görmenin bulanıklaşması, yazı okuyamama) ve/veya kol ve bacaklarda güç kaybı ile kendini gösterir. Görme yakınmaları tek veya iki taraflı olabilmektedir. Güç kaybı yanında hastaların kol ve bacaklarında ağrı, uyuşmalar ve idrar kaçırma gibi şikayetlerde gelişebilir. Atakların öncesinde baş ağrısı, ateş, mide bulantısı, kas ağrıları olabilmektedir.

NMO Tanısı Nasıl Konulur?

Hastalığın tanısı ve tedavisi nörololar tarafından yapılmaktadır. Tanısında hastalık belirtileri dışında ilaçlı beyin ve boyun MR’ı (Kontratlı Kranial ve Servikal MR) ve NMO’ya yönelik kanda bazı belirteçler (anti-aquaporin-4 antikoru, anti-mog antikoru) kullanılmaktadır. Ayrıca ayırıcı tanıda beyin omurilik sıvısı alınıp değerlendirme yapılabilir.

NMO Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavisinde kortizonlar, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ve bazen bu ilaçlara dirençli hastalarda plazma değişimi denen yöntem kullanılabilmektedir.

Nöromiyelitis optika (NMO) Seyri Nasıldır?

NMO hastalığının seyri değişken olup bazı hastalarda ciddi nörolojik problemler oluşurken bazı hastalar nörolojik kayıpsız seyretmektedir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!