Multipl Skleroz Hastalığının Klinik Tipleri (MS Tipleri)

Multipl Skleroz demiyelinizan hastalıklar sınıfında olan ve hastalığın gidişatına göre sınıflandırılan birden çok klinik tipi bulunan bir hastalıktır.

Multipl skleroz hastalığının klinik tiplerini (türlerini) ana başlıklar olarak ele alacak olursak;

  • Relapsing remitting MS (Yineleyici MS)
  • Primer progresif MS (Birincil ilerleyici MS)
  • Relapsing progresif MS (Yineleyici ilerleyici MS)
  • Sekonder progresif MS (İkincil ilerleyici MS)

Relapsing remitting Multipl Skleroz (Yineleyici MS):

MS hastalarının %85 gibi bir oranında görülmekte olan klinik seyirdir. Tekrarlayan ataklar ve düzelmeler ile seyretmektedir. Ataklar esnasında görülmekte olan belirtiler bir kısım hastada zamanla düzelebilmektedir. Atakların olmadığı dönemlerde hastalarda ek nörolojik kötüleşme görülmez.

Primer progresif Multipl Skleroz (Birincil ilerleyici MS):

MS’in bu klinik tipinde klasik tip MS atakları görülmemektedir. Hastalık sinsi olarak ilerlemektedir. Yaklaşık olarak MS hastalarının %15’i bu şekilde bir seyir seyretmektedir.

Sekonder progresif (İkincil ilerleyici MS):

Yineleyici MS şeklinde başlayan ataklarla seyreden klinik seyir bazı hastalarda ataklar azalarak yavaş ilerleyici bir tabloya dönüşür. Sekonder progresif MS relapsing remitting MS e göre daha fazla miktarda kalıcı özürlülüğe neden olmaktadır.

Relapsing progresif MS (Yineleyici ilerleyici MS):

Relapsing progresif MS sinsi ilerleyici bir şekilde seyretmekle beraber primer progresif MS’den farklı olarak nadir ataklar görülmesi ile seyreder.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!