Guillain Barre Sendromu (GBS) Nedir ?

Guillain Barre Sendromu (GBS) sinir sisteminin etkilendiği otoimmün (vücudun savunma sisteminin kendi kendine saldırması) kökenli bir hastalıktır. Çocukluk yaşlarından erişkin yaşlara kadar geniş yaş aralığı ile her yaş grubunda görülebilmektedir.

GBS’ nin genel formlarına bakacak olursak;

  • Akut inflamatuar demiyelinizan poliradikülopati (%85-90)
  • Akut motor aksonal nöropati
  • Akut motor-duyusal aksonal nöropati
  • Miller fisher sendromu, görülmekte olan ana formlardır.

Bu yazı genel özellikler açısından en sık olarak görünmekte olan formu akut inflamatuar demiyelinizan poliradikülopati üzerinden anlatılmaya çalışılacaktır.

GBS Belirtileri Nelerdir?

Şikayetler büyük çoğunlukta burada anlatıldığı gibi olmakla beraber farklı varyantlarda bir takım değişiklikler olabilmektedir. İlerleyen dönemlerde bu varyantlarla konu genişletilebilir.

GBS hızlı olarak ilerleyen bir hastalıktır. Sıklıkla bacaklarda ilerleyici bir güçsüzlük kollara, yüze hatta solunum kaslarına kadar yayılabilmektedir. Bu güçsüzlük tanım olarak simetriktir. Yani her iki bacak ve elde birlikte seyreder. Ve yine genellikle şikayetler aşağıdan başlayıp yukarı doğru bir seyir izler. Bu güçsüzlükle birlikte hastalarda kol ve bacaklarda uyuşmalar, ağrılar olabilmektedir. Bu ağrılar hastaların sırtında ve belinde de olabilmektedir. Solunum kaslarının tutulması sonrası hastanın hayatını tehdit edici durumlar oluşabilmektedir. Hastalığı seyrinde kardiyak ritm bozuklukları, tansiyon düzensizlikleri görülebilmektedir.

Guillain Barre Sendromu Nedenleri Nelerdir?

GBS’li hastalar incelendiğinde genellikle hastalık oluşmadan 1-3 hafta kadar öncesinde bir enfeksiyon yada cerrahi operasyon öykülerinin olduğu görünmektedir. Bu enfeksiyonlar bir üst solunum yolu enfeksiyonu (soğuk algınlığı, grip vb.) yada bir enterit (ishal) olabilmektedir. Bu enfeksiyonlara karşı oluşan bağışıklık yanıtının bir şekilde yanılıp sinir sistemimize yöneldiği düşünülmektedir.

Yine bazı ameliyatlar sonrası,uygulanan aşılar sonrası görülebilmektedir.

Guillain Barre Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

GBS tanısında EMG (elektromiyelografi), LP (lomber ponksiyon) işlemi ile beyin-omurilik sıvısı(BOS) alınarak protein düzeyi değerlendirmesi gibi işlemler uygulanmaktadır.

Guillain Barre Sendromu Tedavisi:

GBS nörolojik açıdan acil bir durum olarak değerlendirilir. Hastalığın seyrinde ani tansiyon düzensizlikleri , kalp ritim bozuklukları görülebildiği için hastalığın tespiti ve sonrası hastanın sıkı takibi önemlidir. Ani solunum problemleri sıkıntı yaratabilmekte, hatta solunum destek cihazlarına gereksinim olabilmektedir. Hastaların yoğun bakım ihtiyacı oluşabilmektedir.

GBS tedavisinde temel olarak ivig (intravenöz immün globin) ve plazmaferez tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedavilerin birbirlerine üstünlükleri gösterilmemiş ve her iki tedavinin de hastalığın seyrinde düzelmenin hızlanması şeklindeki etkileri olduğu görülmektedir.

Ayrıca hastaya destekleyici tedaviler uygulanır. Ağrıları için ağrı kesiciler , fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanır.

Guillain Barre Sendromunda Gidişat Nasıldır?

Genel olarak GBS şikayetlerinin ilerlemesi durduktan sonra 2-4 hafta kadar süren bir duraklama dönemi sonrası hastalıkta bir düzelme dönemi başlamaktadır. Bu düzelme dönemi yıllar sürebilmektedir. Hastaları dörtte üçü gibi bir oranı yeterli düzeyde bir iyileşme ile günlük hayatlarına devam edebilmektedir. Hastaların bir kısmındaysa hareketlerini bozacak boyutta problemler devam etmektedir. Ortalama %4-5 gibi bir hasta grubundaysa mevcut koşullara rağmen gidişat ölümle sonuçlanmaktadır.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim.

Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!