Subaraknoid Kanama Nedir? Belirtileri nelerdir?

Subaraknoid kanama (SAK) , beyin içi damarlardaki kanın beyin omurilik sıvısının bulunduğu beyindeki zarlar arası bir boşluk olan subaraknoid aralığa kanaması ile oluşan tabloya denmektedir.

Subaraknoid Kanama Nedenleri:

SAK’ın en sık nedeni travma olarak görünmektedir.  Travma dışı vakalar değerlendirildiğinde en sık görülen neden damarlarda oluşan bir anormallik olan anevrizma denilen yapıların kanamasıdır. Genellikle atardamarlarda ki kanamalar SAK’a neden olsa da toplar damarlarda ki kanamalarda neden olabilir. SAK’lı hastaların birinci derece akrabalarındaki SAK riski bir miktar fazla olmaktadır. Bu da kesin olarak kanıtlanamamasına rağmen genetik faktörlerin etkili olabileceğini göstermektedir.Bazı çalışmalar hipertansiyonun, fazla miktarda sigara ve alkol tüketiminin SAK riskinde anlamlı artış olduğunu göstermektedir. Yine kokain ve amfetamin gibi maddelerin kullanılmasının SAK için risk faktörü olduğu düşünülmektedir.SAK Belirtileri:

Genellikle ani başlangıçlı, şiddetli kişinin daha önceki baş ağrılarına benzemeyen bir baş ağrısı (gök gürültüsü baş ağrısı , thunderclap headache) mevcuttur. Baş ağrısının şiddeti kesin olması gereken bir durum değildir. Bazen hafif şiddette baş ağrılarında da SAK saptanabilir. Bu şikayete bulantı, kusma, bilinç bulanıklığı, bilinç kaybı eşlik edebilir. Yine bu hastalıkta davranış değişiklikleri oluşabilir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim.

Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!