inmeden korunma yolları nelerdir

inmeden korunma yolları konusundan bahsetmeden önce inme (SVO) konusunda bahsettiğimiz gibi inmenin değiştirilebilir ve değiştirilemeyen risk faktörlerinden bahsetmek gerekir. Değiştirilemeyen risk faktörleri olarak yaş,cinsiyet,ırk,ailede inme öyküsü ve düşük doğum ağırlığı ile doğmuş olma gibi faktörler sayılabilir. Bu faktörleri üzerinde barındıran birinde bu durumu değiştirmek mümkün değildir.

Değiştirilebilir risk faktörleri konusuna gelirsek öncelikle sayılabilecekler den bazıları şeker ve yüksek tansiyon hastalığı, kalp yetmezliği, kalp ritm bozuklukları, koroner arter hastalığı, boyun damarlarında darlık olması (karotis stenozu), yüksek kolesterol, sigara, fiziksel aktivite azlığı, şişmanlık, sağlıksız diyet gibi nedenlerdir.

inmeden korunmak için ne yapmak gerekiyor!

Risk faktörlerinden de anlaşılacağı üzere değiştirilebilir risk faktörleri üzerine durmak daha mantıklı görülmektedir. Öncelikle yüksek tansiyon (hipertansiyon) varlığında tedavi verilmesi, yani tansiyon kontrolü en önemli değiştirilebilir risk faktörü olarak görünmektedir. Tansiyon kontrolünde inme riski tansiyonu yüksek olanlara nazaran anlamlı ölçüde azalmaktadır.

Yine birçok kalp hastalığın inme riskini arttırdığı görülmektedir. Kalp ritm bozukluklarının özellikle atrial fibrilasyonun kontrol altına alınması inme riskini önemli bir oranda azaltır. Atrial fibrilasyon kalp kulakçıklarının yani küçük odacıklarının düzenli bir şekilde kasılamaması şeklinde tanımlanabilir. Bu da orada pıhtı oluşup vücudun çeşitli yerlerine pıhtı atmasına sebebiyet verebilmektedir. Atrial fibrilasyonda verilen kan sulandırıcı ve kalp ritmini düzenleyici ilaçların düzenli kullanımı risk kontrolünde önemlidir.

Değiştirilebilir risk faktörlerinden bir diğeri ise şeker hastalığıdır ki, kontrolsüz şeker düzeyi ile ilişkili olarak oluşan obesite,yüksek tansiyon ve damar sertliği inme riskinde artışa yol açar. Şeker hastalığıda bu yönleri ile inme riski açısından kontrol altına alınması gereken bir hastalıktır.

Koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, kolesterol yüksekliği gibi hastalıkların kontrolü oluşturduğu risk açısından önemlidir.

Yaşam tarzıda büyük önem taşımaktadır. Beslenme alışkanlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Obesite de bir risk faktörüdür. Akdeniz tarzı diyetler riski azaltma anlamında mantıklı görülmektedir. Fiziksel aktivitelerin arttırılması inme yanında şeker tansiyon kolesterol ve obesite kontrolü gibi birçok etkisi ile birlikte olumlu etki yaratmaktadır. Sigara kullanımı inme riskini arttırmakta, bırakılması ile seneler içinde risk azalmaktadır. Alkol kullanımı belli bir doza kadar inmeden koruyucu görünmekle birlikte aşırı tüketimi sonrası inme riskini arttırmaktadır.

Burada bahsedilmeyen veya daha bilinmeyen birçok risk faktörü bulunmaktadır. Risk faktörleri tek başlarına yada topluca daha fazla olmak üzere inme riskini arttırmaktadır. Bu riskleri mümkün olduğunca azaltmak inme yanında diğer birçok hastalığın oluşması yada ilerlemesinden bizleri koruyacaktır.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!