İnme (stroke) Nedir?

Serebrovasküler Hastalıklar (SVO) diğer tabirleriyle beyin damar hastalıklarından biri olan inme (stroke); tüm dünyada da koroner kalp hastalığı ve tüm kanserlerin ardından üçüncü sıklıkta gelen ölüm nedenidir. İnme iskemik enfarkt (damar tıkayıcı), hemorajik enfarkt (beyin kanaması ve subaraknoid kanama) gibi farklı alt katagorilerde değerlendirilmektedir. İnme alt türlerine göre iskemik (tıkayıcı), hemoraji (beyin kanaması) ve subaraknoid hemoraji olarak ayrıldığında dünya genelinde iskemik inmenin bütün inmelerin %80’ini, intraserebral hemorajilerin %15 ve subaraknoid kanamanında (SAK) %5’ini oluşturduğu bildirilmiştir (WHO, 2006). Türkiye’de inme alt tiplerinin dağılımı Avrupa ve ABD’ye göre farklılık göstermekte ve beyin kanaması Avrupa ve ABD’ye göre beyin kanaması oranı bir miktar fazla olmaktadır.

SVO ( inme ) Risk Faktörleri:

İnme risk faktörleri değerlendirilirken değiştirilebilen ve değiştirilemeyen risk faktörleri olarak ikiye ayrılır. Değiştirilemeyen risk faktörleri olarak yaş, cinsiyet, ırk, ailesel yatkınlık gibi nedenler sayılabilir. Değiştirilebilen risk faktörlerine örnek olarak hipertansiyon, kalp hastalıkları, diyabet, sigara, kolesterol yüksekliği, diyet tarzı, obesite, fiziksel aktivitelerde azlık,menopoz sonrası hormon tedavisi sayılabilir. Yaş risk faktörleri arasında en önemli faktördür. SVO geçiren hastaların yaklaşık %70’i 65 yaşın üzerindedir. İnme görülme oranı erkeklerde kadınlara göre bir miktar daha fazladır. Yapılan çalışmalarda siyahilerde, Çinliler ve Japonlarda inme riski daha fazla olduğu görünmektedir. Hipertansiyon ise en önemli değiştirilebilir SVO risk faktörü olarak görülmektedir. İnmelerin neredeyse yarısından fazlası için hipertansiyon en önemli etken olarak gösterilmektedir. Hipertansiyon kontrol altına alındıkça SVO görülme riski ciddi anlamda azalmaktadır. Kardiyak ritm bozuklukları da (özellikle atrial fibrilasyon) önemli değiştirebilen risk faktörlerindendir.

Sigara içmekte SVO riskini arttıran faktörler arasında olup sigaranın bırakılması ile risk belli bir dönem sonrası azalmaktadır.

Alkol üzerine yapılan çalışmalar düşük miktarda alkol tüketiminin (günde 1-1,5 kadeh şarap) inmeden koruyucu etkisi görünürken, yüksek miktarda alkol tüketimi SVO riskini arttırdığı görülmüştür.

Orta derecede fiziksel aktivite ile kan basıncının azalması, kilo verilmesi, HDL (iyi kolesterol) kolesterolde artış, LDL (kötü kolesterol) kolesterolde azalma, insülin duyarlığında artış gibi etkileri ile koroner kalp hastalığı sıklığını azaltmanın yanı sıra inme riskini azalttığı düşünülmektedir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!