Geçici iskemik atak (gia), transient ischemic attack (tia)

Geçici iskemik atak (gia); ingilizce karşılığı olan transient ischemic attack (tia) olarak ta kullanılır. (geçici felç, geçici inme) Beyin kan akımı yetersizliğine bağlı olarak gelişen geçici iskemik ataklar tanım olarak 24 saatten kısa sürede bulgularının kaybolduğu bir durumdur. Fakat çoğunlukla 15 dakika içinde düzelirler. Geçici iskemik ataklar genellikle tekrarlar ve inme riski açısından artan bir risk söz konusudur.

Geçici iskemik atak geçiren hastalarda konuşma bozuklukları , görme alanı defektleri, tek taraflı körlük (amorozis fugax) dengesizlik, baş dönmesi (vertigo), çift görme, yutma zorluğu gibi şikayetler görülebilir. GİA diyebilmek için bu şikayetlerin düzelmesi gerekmektedir. Geçici iskemik ataklar daha sonra oluşabilecek ağır inmelerin öncüleri olabilecekleri için tanınmaları önemlidir. Bu nedenle GİA düşünülen hastalarda  altta yatabilecek hastalıklar (damar sertliği , kalpte pıhtı, damarsal anormallikler, pıhtılaşma bozuklukları gibi ) araştırılmalı ve tespit edilen problemlere gerekli tedaviler alınmalıdır.

Benzer şikayetler görüldüğünde bu durum ihmal edilmemeli ve bir nöroloji uzmanına başvurulmalıdır. Oluşabilecek bir inme durumu ciddi sakatlıklar ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

TIA saptanmış kişiler verilmiş olan tıbbi tedavinin yanında hayat tarzında da değişiklikler yapmalıdır. Sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programı sadece bu durumda değil bir çok hastalıktan korunmada etkili olmaktadır.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!