Beyin Kanaması Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Beyin kanaması; beyin damarlarından kaynaklı kafatası içerisinde gerçekleşen kanamaları tarif etmektedir ki, hayati tehlike ve sakat kalma ihtimali olan bir durumdur. Tıbbi olarak hemorajik serebrovasvüler olay (hemorajik inme) diye adlandırılan durumun birkaç farklı formu ve birçok sebebi bulunmaktadır. (parankimal kanama, subaraknoid, epidural ve subdural hemoraji gibi)

  • Beyin kanamasının en önde gelen sebebi olarak travma sayılabilir. Kafaya alınan bir darbe ile zarar gören beyin dokusu, kırılan bir kafatası kemiğinin yarattığı hasar beyin kanamalarına neden olabilmektedir. Bunun dışında epidural, subdural ve subaraknoid kanamalar da oluşabilmektedir.
  • Travma dışında sayılabilecek faktörler arasında hipertansiyon gelmektedir. Hipertansiyonun zamanla beynin damarsal yapılarında zararlanma oluşturup kanamaya yol açtığı düşünülmektedir.
  • Bazı damarsal anomaliler (anevrizma, telanjiektazi, arteriovenöz malformasyon) gibi nedenlerden ötürü oluşabilmektedir. Yine vaskülit ismi verilen otoimmün nedenlerle oluşan damarsal rahatsızlıklar da beyin kanamalarına neden olabilmektedir. Yine beyin toplar damarlarında ki tıkanmalar da (serebral ven trombozu) beyin kanaması nedeni olarak sayılabilir.
  • Beyin içinde oluşan bir tümör beyin kanamasına neden olabilmektedir.
  • Kanda pıhtılaşma bozukluğuna neden olabilen bazı kan hastalıkları (hemofili , trombositopeni) , ayrıca lösemi gibi kan hastalıkları beyin kanamasına neden olabilmektedir.
  • Yine kanda pıhtılaşmayı engelleyici bazı ilaçlar (anti-agregan, antikoagulan ilaçlar ) beyin kanamasına neden olabilmektedir.
  • Yüksek dozda alkol kullanımı, kokain ve amfetamin türevi ilaç kullananlarda beyin kanaması açısından riskli görülmektedir.

Beyin kanamasının belirtilerinden bahsetmeye gelirsek, oluşan kanamanın nedeni, kanayan beyin bölgesinin yeri, kanama miktarı gibi bazı faktörlere bağlı olarak hafif belirtilerden ,ölümle sonuçlanabilen derecede ciddi durumlara kadar farklılıklar olabilmektedir.

Bazı beyin kanamalarında sadece baş ağrısı olabilmekle beraber bazense bulantı, kusma, felç tabloları, sersemlik hissi gibi olabilen durumlardan koma durumuna kadar değişebilen bilinç bulanıklığı, sara (epilepsi) nöbetleri gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Oluşan bu tabloda hastanın beyin kanaması konusunda yetkin bir merkeze mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ulaştırılması büyük önem taşımaktadır. Var olan tüm tıbbi gelişmelere rağmen beyin kanaması halen ölümcül olabilen bir durum olarak karşımızda durmaktadır.

Beyin kanaması oluşmadan bu durumdan korunma yollarını öğrenmek önem taşır. İnmeden korunma yolları yazısında bu konuya değinmiştik.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim.

Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!