Kronik Migrende Botoks Tedavisi

Kronik migrende botoks tedavisi konusu ile ilgili olarak öncelikle kronik migreni bir tanımlamak gerekmektedir. Kronik migren hastanın 3 ay süresince ayda 15 günden fazla baş ağrısının olması, ayın en az 8 gününde ağrının migren özelliklerini göstermesi ve migrene özgü olan tedavilere yanıt vermesi şeklinde tanımlanabilir. Mevcut ağrı hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir.

Migren hastaları ele alındığında; kadınlarda, genç yaşta migren başlayanlarda, sık  migren atağı yaşayanlarda , beyaz ırkta, eğitim ve sosyo-ekonomik düzeyi düşük kişilerde,  evli olmayanlarda, kafa travması geçirmiş olanlarda migrenin kronikleşmesiyle anlamlı ilişki bulunduğu yönünde görüş hakimdir. Kronik migrende çeşitli koruyucu tedaviler uygulanmaktadır. Mevcut koruyucu tedavilere cevap vermeyen hastalarda kullanılabilecek seçeneklerden bir taneside botoks olarak ifade edilen clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen bir toksindir (Botulinum Toksini ).

Botoks tedavisinin uygulanması için kronik migren tanısının olması, en az 6 ay süre ile başka koruyucu ilaçlardan fayda görmemesi ve ilaç aşırı kullanımına bağlı baş ağrısının olmaması şeklinde kriterler belirtilmiştir.

Botulinum toksini kronik migren dışında birçok tıbbi alanda da kullanılmaktadır. Kronik migrende kullanılan bir koruyucu tedavi olarak FDA tarafından onaylıdır. Botulinum toksini uygulanan bölgedeki kaslarda geçici bir felç durumu ortaya çıkarır. Ağrıyı kesme özelliği için çeşitli varsayımlar ve hipotezler olsa da nedeni tam olarak açıklanamamıştır.

Kronik migrende botoks tedavisi nasıl uygulanır:

Botoks tedavisi olarak bilinen tedavide botulinum toksin içeren farklı markada ilaçlar bulunmaktadır. Uygulanan doz kullanılan ilaca göre değişebilmektedir. Migren için kullanılan botoks tedavisinde çalışmalarda farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Uygulamalar nöroloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.  Baş, boyun ve omuzlarda doktor tarafından belirlenen 31 yada 39 farklı noktayı kapsayan yedi ayrı bölgeye enjeksiyon yapılarak uygulanır. Uygulanmasından yaklaşık 2 hafta sonra etkisi maksimum düzeye gelir ve ortalama 2-4 ay sonra etkiyi sonlanır. Etkisi geçici olduğundan dolayı botoks enjeksiyonu 3 ayda bir tekrarlanır. Tabi tekrarlanıp tekrarlanmayacağına işlemi yapan bu işte deneyimli nöroloji uzmanı tarafından karar verilir.  3 aydan kısa zamanda yada yüksek dozlarda yapılan uygulamalar vücudumuzun bağışıklık sisteminin uygulanan botulinum toksinine karşı duyarlılaşmasına ve etkisinin kaybolmasına neden olabilir

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!