Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir ?

Gerilim tipi baş ağrısı

Gerilim tipi baş ağrıları (GTB) primer baş ağrıları içinde en sık görülen baş ağrısı tipidir. Görülme sıklığı %30-40 civarındadır. Migrenden daha sık görülmekle birlikte nispeten daha hafif başağrılarına neden olduklarından doktora başvuru daha azdır. Her yaş grubunda görülebilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Bulguları:

Genellikle sıkıştırcı , ağırlık, basınç gibi bir karakterde ağrıdır.

Sıklıkla iki yanlı (sıklıkla şakaklarda) bir başağrısına neden olur.

Genellikle zonklayıcı değildir.

Hareketle artmaz.

Atak sırasında bulantı olmaz.

Işıktan rahatsızlık olmaz.

Depresif ruh durumu, anksiyete bozukluğu, somatoform bozukluklar ve diğer yakınmalar eşlik edebilir.

GTB ayda 15, bir yılda 180 günden fazla ağrılı gün olması ve bu durumun 6 aydır devam ediyor olması halinde kronik gerilim tipi baş ağrısı olarak isimlendirilir. GTB’nin lokalizasyonu değişkendir ve belirtileri aynı hastada bile değişebilir.  Hastaların %10 kadarında baş ağrısı zonklayıcı gibi hissedilebilir ve bazen tek yanlı başağrısı olabilir.

GTB’nin Tedavisi:

Tedavisinde öncelikle basit ağrı kesiciler ile başlanmaktadır ve genellikle iyi yanıt verir. Kişiden kişiye tedavi şekli değişebilmektedir. Kronik durumlarda hastaya antidepresan ilaçlar verilebilmektedir. İlaç dışı olarak stresle mücadele, egzersiz ve masaj kullanılabilmektedir. Yine kronik GTB’li hastalarda oksipital sinir blokajı denilen bir yöntemle tedavi uygulamaları denenebilmektedir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!