Gebelikte Migren Tedavisi Nasıldır?

Gebelikte migren başlığına yazmaya başlamadan önce belirtmek isterim ki gebelikte (hamilelerde) migren tedavisi için bir hekime, mümkünse bir nöroloji uzmanına başvurmak önemlidir. Verilecek tedavi hekim tarafından belirlenmelidir. Burada yazdığım bilgiler bu konudaki mevcut tedavi yaklaşımlarını sergilemek içindir.

Hamilelikte migren ataklarında ağrı kesici olarak parasetamol kullanılabilmektedir.  Ayrıca beraberinde mide bulantısına karşı bazı ilaçlar kullanılabilir. Gebeliğin 6. ayından sonra NSAİİ’ lar denilen ağrı kesici ilaç grubu da kullanılabilmektedir. Migren atağında kullanılan diğer ilaçlar gebelikte önerilmemektedir. Genel itibari ile emzirme döneminde de parasetamol ve NSAİİ’lar kullanılabilirken diğer ilaçlar önerilmemektedir.

Hamilelik yada emzirme döneminde baş ağrısı ataklarının koruyucu tedavi vermesini gerektirecek kadar şiddetlenmesi durumunda ilk tercih edilen ilaçlar beta bloker ilaçlar (propranalol, metoprolol…) olarak adlandırılan diğer migren hastalarınında koruyucu tedavi seçeneğinde kullanılan ilaçlardır. Yine migren koruyucu tedavisinde kullanılmakta olan bazı epilepsi (sara hastalığı) ve depresyon ilaçlarının gebelikte kullanımı önerilmemektedir.

Tüm bu bilgilere rağmen herhangi bir ilacın gebelikte şu an tespit edilemeyen ve bilinmeyen yan etkiler yapma riski bulunmaktadır. Hamileyken bilinçli ilaç kullanımı ve özellikle doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamak çok önemlidir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!