Baş Ağrısı Nedir ve Primer – Sekonder Baş Ağrıları

Baş ağrısı , günlük hayatta bir çok insanın yaşadığı çok farklı şiddet ve şekilde karşımıza çıkan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Baş ağrılarının büyük kısmını primer baş ağrıları olarak nitelenen migrenöz  ve gerilim tipi baş ağrıları oluşturmaktadır. Bunlar dışında küme tipi baş ağrısı gibi primer baş ağrısı tipleride bulunmaktadır. Geri kalan kısımda %10 kadarı sekonder baş ağrıları olarak sınıflandırılmaktadır. Sekonder baş ağrıları nedeni belli bir hastalığa bağlı olarak oluşan ağrılardır. Örneğin beyin damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, beyin tümörleri, göz hastalıkları, sinüzit, menenjit gibi çeşitli hastalıkların semptomu olarak oluşur.

Primer Baş AğrılarıSekonder Baş Ağrısı Nedenleri

  • Baş ve veya boyun travmasına bağlanan b.a.
  • Beyin(SVO – SAK) ya da boyunla ilgili damarsal bozukluklara bağlanan b.a.
  • Damarsal olmayan kafa içi bozukluklarına bağlanan b.a.
  • İlaç – Madde (kullanımı) ya da kesilmesine bağlanan b.a.
  • Enfeksiyona bağlanan baş ağrısı (sinir sistemi veya sistemik)
  • Metabolik bozukluklara bağlanan b.ağrıları
  • Kafa tası , boyun, gözler, kulaklar, burun, sinüsler ( sinuzit  ), dişler, ağız ya da diğer yüz veya kraniyal yapılara bağlanan baş ağrısı ya da yüz ağrısı
  • Psikiyatrik bozukluklara bağlanan b.a.

Ayrıca diğer nadir görülen ve baş ağrısı rehberlerinde yer almış olan bir diğer sınıf ise nevraljiform ve yüz bölgesi gibi lokalizasyonlarda meydana gelen baş ağrılarıdır.

Kranial Nevraljiler,  Yüz Ağrısı ve Diğer Baş Ağrısı Nedenleri

  • Kraniyal nevraljiler ve santral yüz ağrısının nedenleri
  • Diğer baş ağrısı, kraniyal nevralji, merkezi veya primer yüz ağrısı

Baş ağrılarının nedeni konusunda gerekli klinik değerlendirmenin doktor tarafından yapılması önemlidir. Doktor tarafından ihtiyaç duyulması halinde tetkiklerle sekonder sebeplerin dışlanması gerekmektedir. Örneğin hastaların hayatımdaki en şiddetli baş ağrısı olarak nitelediği (gökgürültüsü baş ağrısı- thunderclap headaches ) sekonder baş ağrısı sebepleri içindeki subaraknoid kanama(SAK) gibi hayati tehlikesi bulunan beyin zarları arasındaki bir kanamaya işaret ediyor olabilir. Baş ağrılarının olma saatide ayırıcı tanıda doktoru yönlendiren bir bulgu olarak doktor tarafından  değerlendirilir. Sabah saatlerinde yoğun halde olan bir baş ağrısı için kafa içinde basınç artışına yol açan kafa içi bir kitle yada psödotümör serebri (idiopatik intrakranial hipertansiyon) gibi tanıları ekarte etmek gereklidir. Baş ağrıları konusuna ek yazılar ile devam edilecektir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!