Aşırı ağrı kesici ilaç kullanımına bağlı baş ağrısı

Aşırı ağrı kesici ilaç (analjezik ilaç) kullanımına bağlı baş ağrısı kişide var olan baş ağrısı nedeniyle kullanmakta olduğu ağrıyı geçirmek için kullanılan ilaçların (ağrı kesicilerin) aşırı kullanımı sonrası oluşur. Genelde altta yatan migren , gerilim tipi baş ağrısı gibi bir primer baş ağrısı nedeni , sekonder nedenlere bağlı baş ağrısı nedenleri yada kronik baş ağrısı nedenleri yatabilir.

Tipik bir baş ağrısı tablosuna uymayabilmektedir. Bu baş ağrısı tablosu kişiden kişiye ,aşırı kullanılan ilacın türüne göre farklı tür şikayetlere yol açabilmektedir. Kişide hemen her gün baş ağrısı oluşmaktadır. Sıkıştırıcı, zonklayıcı, künt veya lokalize ağrı gibi farklı tablolar olabilir. Bu şikayetler aynı kişide de olabilmektedir. Beraberinde bulantı, halsizlik gibi sıkıntılar bulunabilir. Kimisinde devamlı hafif düzeyde bir ağrı ve şiddetlenme dönemleri ile seyreder.

Genelde kullanılan ilaçların türüne göre ayda 10-15 gün kullanım söz konusudur ve bu tablo 3 ay gibi bir süredir devam etmektedir.

Aşırı ağrı kesici ilaç kullanımına bağlı baş ağrısı tedavisinde ne yapılır?

Bu durumun tedavisinde ilk yapılacak işlem aşırı kullanılan ilacı kesilmesi ve ilacın vücuttan atılımının sağlanmasıdır. İlacın kesilmesi sonrası oluşacak baş ağrısı atakları ve oluşacak anksiyete, uykusuzluk gibi problemler için koruyucu tedaviler başlanmaktadır. Bu kişilere ilacın vücuttan uzaklaştırılması adına bol su tüketimi önerilmektedir. Mümkün olduğunca şiddetli baş ağrısı atakları dışında ilaç kullanılmaması önerilmektedir. Nörolog tarafından şiddetli ataklarda kullanılması için farklı grup ilaçlar verilebilir. İlaç dışı masaj, gevşeme egzersizleri gibi yöntemler kullanılabilmektedir. Bazı durumlarda kişinin tedavisi için hastanede yatması bile gerekebilmektedir.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim.

Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!