ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Nedir?

ALS yani amyotrofik lateral skleroz motor nöron hastalığı denilen bir nörolojik hastalık grubunun içindedir. Ailesel genetik geçişli olabileceği gibi çoğu durumda sonradan gelişir. Genetik geçişli olanların nedenleri olarak bazı gen mutasyonları sorumlu tutulmaktadır. Sonradan oluşan formlarda ise kesin bir neden tespit edilmemekle beraber multifaktöriyel olarak görülmektedir. ALS erkeklerde biraz daha sık olarak görünmektedir. Ortalama başlama yaşları 60-65 yaş civarıdır. Ailesel olanlar daha erken yaşlarda da başlayabilmektedir.

ALS’nin Bazı Belirtileri:

  • güçsüzlük
  • yorgunluk
  • kaslarda erime
  • seyirmeler
  • solunum zorluğu
  • yutma zorluğu

Yukarıda belirtmiş olduğum belirtiler genelde tek bir ekstremitede sıklıkla üst ekstremitede, tek bir kolda genellikle el hizasından başlayan güçsüzlük, kaslarda erime ile karakterizedir. Bazen yutma ve konuşma zorluğu ile başlayan formlarıda bulunmaktadır. Bu güçsüzlük ve kas erimesi gitgide yayılır diğer vücut bölgelerinde de benzer belirtiler ortaya çıkar. Hastalık ilerledikçe yutma ve solunum fonksiyonlarıda etkilenir.

ALS Tanısı Nasıl Konur?

ALS bir dışlama tanısıdır. Aynı bulguları yaratabilecek diğer hastalıklar dışlanarak tanı konur. Tanıda EMG (elektromiyologram) kullanılan bir yardımcı tetkiktir. Çekilen kranial ve spinal MR’larda da ayırıcı tanıya yardımcı belirtiler saptanabilir.

ALS’nin gidişatı:

Hastalığın seyri hastadan hastaya bir takım farklı seyirler gösterse de, genellikle hastalığın ilerleyen dönemlerinde hasta yürüyemez sonrasında da yatalak duruma gelir. Yutma fonksiyonu bozuldukça hastaya ilerleyen dönemde PEG ( perkütan endoskopik gastrostomi) açılması yani karın bölgesinden mide ya da barsağa açılan bir hortum vasıtası ile beslenme gereksinimi doğar. Solunum fonksiyonları bozuldukça hastaya önce dışarıdan solunum desteği veren cihazlarla destek, daha ileri durumlarda hastaya trakeostomi (soluk borusuna boyundan açılan bir yol) vasıtası ile solunum cihazına bağlanması gerekebilir. Hastaların birçoğu ilerleyen dönemlerde solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile kaybedilir.

ALS tedavisi:

ALS tedavisinde halihazırda kür sağlayan bir tedavi bulunmamaktadır. Kullanılmakta olan riluzol isimli ilaç çalışmalarda hasta ömrünü birkaç ay uzattığı görülmektedir. Hastalara semptomlarına yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Diyet ve solunum desteği sağlanmaktadır. Fiziksel destek sağlamak amacı ile fizyoterapi (pasif egzersizler, solunum eğzersizleri) yapılmaktadır.

Halen tedavi için çeşitli çalışmalar (kök hücre ve moleküler tedaviler) yürütülmektedir.

ALS Tanı ve Tedavisini Hangi Bölüm Yapmaktadır?

ALS Tanı ve tedavisi Nöroloji bölümü tarafından yapılmaktadır.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bu sitede yer alan içerikler bilgilendirme amaçlı olup, bir hekime danışmanın yerine geçemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!