Vitamin B12 Eksikliği ve Tedavisi

Vitamin B12 (kobalamin)

Vitamin B12 (kobalamin) suda çözünen vitaminler katagorisinde yer alan sinir sistemi için oldukça büyük önem taşıyan bir vitamindir. Kırmızı kan hücrelerinin yapısında da görev almaktadır. Diğer suda çözünen vitaminlerden farklı olarak vücutta bir miktar depolanabilmektedir.

B12 vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur:

İnsan vücudu tarafından üretilemeyen bu vitaminin dışarıdan alınması gerekmektedir. B12 vitamini özellikle hayvansal ürünlerde bulunmaktadır. Bunların başlıcaları kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, böbrek, deniz ürünleri (balık, balık yumurtası, ahtopot vb. ), yumurta, süt ve süt ürünleri ( yoğurt, peynir vb.) sayılabilir.

Vitamin B12 Eksikliğinde Hangi Belirtiler Görülmektedir?

B12 vitaminin eksikliği birçok subjektif şikayete yol açabilmektedir. B12 vitaminin eksikliği sonucu anemi (kansızlık – megaloblastik anemi) oluşabilmektedir.
Yine vitamin B12 eksikliğinde sinir hücrelerinin fonksiyonlarında bozulmalar oluşur. Bunun sonucun da vücut bölgelerinde polinöropati adı verilen hissizlik, ağrı, karıncalanma hissi ve yanma gibi şikayetler oluşur. Yorgunluk sık görülen bir şikayettir.kas güçsüzlüğü,denge kayıpları yaşanabilir. Bununla beraber zihinsel fonksiyonlarda bozulmaya neden olabilir. Demans (unutkanlık), dikkat eksikliği , depresyon, davranış değişiklikleri görülebilir.

Vitamin B 12 Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Bu vitaminin sindirim sistemimizden yeterince emilebilmesi için mide ve ince barsakların düzgün bir biçimde çalışması bir gerekliliktir. Bu sindirim sistemi bölgelerinde ki çeşitli hastalıklar veya bu hastalıklar için kullanılan bir takım ilaçlar B 12 vitamininin emilimini etkileyebilmektedir.
Beslenme bozuklukları (malnutrasyon) ve vejetaryen (hiç hayvansal gıda tüketmeyenlerde) diyet uygulayan kişilerde görülebilmektedir. Bu tür durumlarda depolanabilen bir vitamin formu olan bu vitaminin eksiklik bulguları 5-6 yıl sonra ortaya çıkmaktadır.
Yaşlandıkça muhtemel emilim bozukluğu dolayısı ile B 12 vitamin düzeyinde düşüşler olabilmektedir.
B 12 vitamin eksikliği gelişme ihtimali artan bazı örnekler sayarsak; atrofik gastrit, pernisyoz anemi, crohn hastalığı, çölyak hastalığı, barsak parazitleri sayılabilir.

B12 vitamin Eksikliğinin Tedavisinde Ne Yapılır ?

Doktor tarafından B 12 vitamin düzeyine göre kişiye hap yada iğne şeklinde kullanılan formları gerekli durumlarda başlanılır. B 12 vitaminin eksikliğinde ayrıca diyet gözden geçirilmeli ve B 12 vitaminince zengin besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Bazı durumlarda doktor tarafından B 12 vitamininin düşüklüğünü araştırmak için ileri değerlendirme ve tetkikler yapılması gerekebilmektedir.

 

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!