VEP (Visual Evoked Potentials) Tetkiki Nedir?

VEP İngilizce Visual Evoked Potentials kelimelerinin baş harfleri alınarak kısaltmasıdır. Türkçeye görsel uyandırılmış potansiyeller olarak çevrilmektedir. Bu tetkik ile görme yollarının fonksiyonu gözün ağ tabakasından beynin arka tarafında olan oksipital korteksteki görme alanına kadar değerlendirilebilmektedir. Fakat ön görme yollarına daha duyarlıdır ve genelde bunun için kullanılır.

VEP tetkiki en çok multipl skleroz hastalığında görme siniri olan optik sinir tutulumunun değerlendirilmesinde (optik nörit tanısı için) kullanılır. Fakat bunun dışında başka hastalıklarında tanısında yardımcı yöntem olarak kullanılabilmektedir.

VEP’in yardımcı tetkik olarak kullanıldığı görme yollarını etkileyen bazı hastalıklar:

  • Multipl skleroz
  • İskemik optik nöropati
  • Optik siniri sıkıştıran tümörler
  • Glokom (göz tansiyonu)
  • Diyabet ve alkolizme bağlı görme yollarının tutulumu
  • Friedreich ataksisi
  • Charcot Marie Tooth hastalığı

VEP bu örnekler dışında görme fonksiyonlarını etkileyen birçok hastalıkta yardımcı tetkik olarak kullanılabilmektedir.

VEP nasıl çekilir?

Genelde hasta kafasının arkasına bir kayıt elektrotu bağlanıp bir bilgisayar monitörü karşısına oturtulur. Bu monitörden siyah ve beyaz renklerde dama tahtası şeklinde değişen kareler hastaya izletilir ve kafa arkasındaki elektrot ile görsel potansiyeller kayıt altına alınır. Bu işlem her iki göz için ayrı ayrı tekrarlanır.

Mevcut konu ile ilgili aklınıza takılan sorular mı var? Bilgimin yettiğince cevaplamaktan mutluluk duyarım. Altta bulunan yorum kısmından sorularınızı , yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik korunmaktadır!!